//
you're reading...
Nostra Societate

Čínské lži a francouzská vládní nejistota

Západní novináři v Číně se ocitli pod tlakem. Lidé podepsaní jako obyčejní Číňané jim v e-mailech, telefonátech a nově i SMS zprávách zasílají různé výhrůžky včetně hrozby smrti. Vadí jim, jak novináři informují o dění v Tibetu. Západní média podle Číňanů nejsou v otázce Tibetu objektivní.

Čínský lid vás nevítá, američtí psi. Vaše zprávy překrucují fakta, kletbu nebes na ně, píše se v e-mailu zaslaném agentuře AP. Identitu pisatele se nepodařilo zjistit. Textová zpráva jinému novináři je mnohem konkrétnější: Jednoho dne tě zabiju.

Kampaň měla začít už před dvěma týdny, ale v posledních dnech se značně vystupňovala. Zpočátku obdrželi výhrůžky televizní reportéři, zejména zaměstnanci americké stanice CNN. Pak unikly na veřejnost osobní údaje novinářů z agentury Associated Press (AP) a amerických deníků The Wall Street Journal a USA Today. Kontakty na novináře se objevily například i na internetových diskusních fórech čínského ministerstva obrany.

Podle agenturních zpráv jsou odesílateli zřejmě běžní čínští občané. Podobná štvanice se strhla před třemi lety v souvislosti s roztržkou mezi Čínou a Japonskem, která souvisela s rozdílným pohledem obou zemí na události druhé světové války.

To vše se děje jen pár měsíců před letními olympijskými hrami v Pekingu, na které je akreditováno třicet tisíc zahraničních žurnalistů a na kterých se chce Čína světu prezentovat jako moderní země.Vyhrožování se rozmohlo poté, co se na čínském internetu objevila telefonní čísla a další kontaktní informace reportérů z AP, Wall Street Journal a USA Today. Ti po nedávných nepokojích, v nichž podle Tibeťanů čínští vojáci zabili nejméně 140 lidí, směli přijet do Lhasy. Číňané jim chtěli ukázat, že je v provincii klid.

Přes snahu, aby se novináři nepotkali přímo s Tibeťany, se mniši k reportérům dostali.Novináři se právě nacházeli před chrámovým komplexem Džókang, když projev úředníka čínského ministerstva zahraničních věcí na téma nepokoje přerušily výkřiky Lhář! Tibet není svobodný. Nevěřte Číňanům, podvádějí vás. Mniši zpočátku hovořili tibetsky, záhy ale přešli do mandarínštiny, aby jim reportéři rozuměli. Přítomní čínští funkcionáři se snažili novináře křikem i fyzickým nátlakem přimět, aby z místa protestu ihned odešli. Po patnácti minutách se jim to podařilo, ale ještě předtím mniši novinářům potvrdili, že nedávné protesty Tibeťanů proti čínské nadvládě nebyly spojeny s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Čína přitom oficiálně tvrdí, že za nepokoji stojí, řečeno slovníkem Pekingu, „dalajlamova klika“.

Mnisi

Chtějí, abychom dalajlamu popřeli, ale on s tím nemá vůbec nic společného, řekl jeden z mnichů s tím, že k protestu se odhodlali přes vysokou pravděpodobnost zatčení. Ani vidina trestu mnichy neodradila. Novináře upozornili je, že lidé v mnišských oděvech v oficiálně přístupných částech kláštera jsou ve skutečnosti převlečení komunističtí agenti. Jednotky vojáků také údajně obsadily klášter už v první den nepokojů 14. března a opustily ho až krátce před příjezdem novinářů.

Reportéři si dojmy z návštěvy Lhasy nenechali pro sebe a reakce z „říše středu“ na sebe nenechala dlouho čekat. Jeden obyvatel Pekingu založil web, na kterém údajné nepravdivé informace zahraničních médií sepsal. Další webové stránky přinesly seznam reportérů, kteří vyráběli nepravdivé zpravodajství o Tibetu, napsal server Chicago Sun Times s odvoláním na agenturu AP. Čínské ministerstvo zahraničních věcí označilo podle AP protesty proti zahraničním novinářům za spontánní odsouzení nezodpovědného a zlomyslného zpravodajství, které porušovalo profesionální etiku.

Peking dnes také odsoudil pokusy narušit běh s olympijskou pochodní, o což se v minulých dnech snažili aktivisté v Londýně a Paříži. Podle Číny je mají na svědomí separatistické síly usilující o nezávislost Tibetu.

Trasa pochodně ale podle Mezinárodního olympijského výboru zůstane nezměněna.V Paříži demonstrovaly proti Číně tisíce lidí, pochodeň několikrát uhasili, trať štafety byla zkrácena, televizní přenos přerušen.

Protesty

Fiasko po všech stránkách, tak označil pondělní cestu olympijské pochodně Paříží francouzský tisk.

Francie prohrála na dvou frontách, nejenže poškodila svůj obraz vlasti lidských práv tím, že za každou cenu trvala na ceremonii ve chvíli, kdy pokračují represe v Tibetu, ale také se diskreditovala, ba přímo zesměšnila neschopností zajistit dobrý průběh štafety, píše deník Le Parisien.

Francouzi se shodují na tom, že „pondělní maškaráda“, jak štafetu nazvali, zanechá stopy. Možná i na francouzsko-čínských vztazích.Ponížený Peking si to bude dlouho pamatovat, a může sáhnout i po hospodářských represáliích, píše také ekonomický deník Les Echos. Paříž našla svůj smysl pro revoltu, manifestanti vyhráli a Čína dostala políček, uzavírá list Libération.

Ještě dopoledne šlo všechno podle plánu, brzy po zahájení štafety ve 12:35 se ale situace vymkla organizátorům navzdory tisícům policistů a přísným bezpečnostním opatřením z rukou. Podle agentury Reuters pořadatelé pochodeň „z technických důvodů“ schovali do autobusu poté, co se ji už v úvodním úseku pokusil člen tamní strany Zelených vyrvat z ruky atleta Stephanea Diagany a skupina demonstrantů následně blokovala štafetě cestu. K dalšímu incidentu došlo během úseku paralympijského sportovce, kterého dav demonstrantů vypískal a pořadatelé jej následně stáhli ze štafety. Ta pak údajně pokračovala dál v autobuse.

Jak uvedla stanice CNN, pochodeň byla nejméně dvakrát a podle některých zpráv dokonce čtyřikrát zhasnuta, zatímco samotný oheň byl držen v zabezpečené schránce.V centru města vládl i nadále chaos, k němuž přispěla i skutečnost, že hned po prvních střetech policie s demonstranty byl přerušen přímý televizní přenos.Francouzská televize pak zabírala jen Eiffelovu věž, napsal server spiegel.de.

Několik tisíc lidí protestujících proti porušování lidských práv v Tibetu neodradila ani policejní opatření v okolí trasy štafety, kde bylo nasazeno až 3000 policistů.

Místo slavnostní ceremonie se olympijská štafeta změnila v bezpečnostní manévry, poznamenal zpravodaj stanice CNN. Počet demonstrantů se ale dal podle pozorovatelů odhadnout jen velmi těžko, neboť se v ulicích mísili odpůrci i příznivci her v Pekingu.

Čína v pondělí označila protesty za sabotáž. Agentura Nová Čína citovala mluvčího organizačního výboru, podle něhož došlo k odstrašujícím přečinům tibetských separatistů, sabotujících cestu pochodně.

Nicolas Sarkozy nevyloučil, že se zahajovacího ceremoniálu v Pekingu nezúčastní. V rozhovoru pro sobotní Le Monde státní tajemnice pro lidská práva Rama Yadeová řekla, že prezident se zahájení nezúčastní, pokud Čína nepropustí politické vězně a neukončí násilí, nevyjasní nedávné události v Tibetu a nezahájí dialog s dalajlamou. Její nadřízený, ministr zahraničí Bernard Kouchner ale řekl, že žádné podmínky neexistují a že vše zůstává otevřené, a i ona pak od svých slov couvla.

Soudruh Sarkozy si bude muset vybrat mezi demokracií a Číňany, prohlásil v rozhovoru pro včerejší list Le Journal du Dimanche jeden z vůdců pařížské intelektuálské revolty z května 1968 a dnes poslanec Evropského parlamentu za Zelené Daniel Cohn-Bendit.

Když si klekáme na kolena v Paříži, co bude v Pekingu? Jestli se má jet do Pekingu pod zástavou Maa a čínské komunistické strany, pak nevím, proč soudruh Sarkozy kritizuje květen 68, prohlásil někdejší bouřlivák, přezdívaný kdysi „rudý Dany“. Komentoval tak kolísavý postoj Sarkozyho a jeho vlády k myšlence bojkotu zahajovacího ceremoniálu v Pekingu.

Paříž byla posledním evropským dějištěm štafety, která se v pondělí večer přesouvá do San Francisca. To je se svou slavnou čínskou čtvrtí je „nejčínštějštím“ z amerických velkoměst. Čínského původu tu je asi pětina obyvatel. Výběr San Franciska jako jediné „předávky“ olympijské štafety v USA se tedy zdál být logický. San Francisco je ale také tradičním střediskem politických protestů. Organizace znepokojené situací v Tibetu, ale i vlivem Číny na konflikt v Dárfúru, tvrdí, že město je dokonalým dějištěm protičínských akcí.

Podle mluvčího sanfranciské části olympijského běhu Davida Perryho jeden z běžců svou účast kvůli možnému násilí odvolal. Jméno sportovce ovšem nesdělil.

_______________

Ke třem a půl roku vězení byl ve čtvrtek v Pekingu odsouzen čínský disident a jeden z největších kritiků čínského režimu před nadcházejícími olympijskými hrami čtyřiatřicetiletý Chu Ťia. Byl podle jeho advokátů uznán vinným z protistátní činnosti.

Chu Ťiao, který se prohlásil za nevinného a obětí státní zlovůle, hrozilo až pět let vězení. Je druhým odsouzeným disidentem v zemi v posledních deseti dnech.

Před ním úřady zatkly Jang Čchun-lina, který organizoval petici s názvem – očividně protistátním – „Chceme lidská práva, ne olympijské hry“.

Nejméně 40 tisíc farmářů ve městě Fu-ťin v provincii Chej-lung-ťiang, kterým vláda za posledních 12 let zabavila pozemky, prohlásilo: „Nechceme olympijské hry, chceme lidská práva.“ Během jednoho měsíce podpořilo svým podpisem tuto petici přes 11 tisíc lidí. ČKS uvěznila několik zástupců zemědělců v provincii Chej-lung-ťiang. Jejich odsouzení bezpochyby zvýší zahraniční kritiku restriktivních kroků Pekingu před srpnovou olympiádou.

Ale ve stejné době místní zemědělci pokračovali v podepisování petice, uváděli svoje skutečná jména a petici ihned poté odeslali do zahraničí.

Národní aliance pro ochranu lidských práv a odporu proti násilí (NAOLP) pod vedením Čínské svobodné a demokratické strany byla založena 28. června 2007. Ve stejný den vydala veřejné prohlášení, vybízející lidi nejrůznějších profesí k vytvoření asociace proti násilí, aby zastavili porušování lidských práv čínským režimem. Pchan řekl, že ve velmi krátkém čase dostali početné odezvy z různých oblastí Číny.

Pchan Čching, zástupce (NAOLP) a také předseda Čínské svobodné a demokratické strany uvádí: Nepotřebujeme olympijské hry, potřebujeme lidská práva. Domnívá se, že pořádání a podpora olympijských her v Číně je zásadním narušením olympijského ducha, protože se zde v tak hrozivém rozsahu zhoršuje situace lidských práv.

Hospodářské noviny, Mladá Fronta Dnes, Velká Epocha a pár dalších zdrojů
Reklamy

About pan Psax

Postproduction and IT support at Czech Television. Interested in skepticism, history, poetry, nature, literature, birdwatching, geology, postmarks, and a lot of different things... My texts do not reflect the opinion of Czech Television

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Reklamy