//
you're reading...
Nostra Societate

Pamprésor Klaus Modrý, Moudrý, Mocný?

O páně presidentově náklonosti k přírodě a jejím potřebám se teď vyjadřovat nebudu, i když bych z toho vytěžil spoustu příspěvků…

modrá planeta


Nějakou dobu navštěvuji na CS Klub čirého pampresorství– adorace Václava Klause a jeho souputníků. Umisťujeme tam články všemožné, ale se společným jmenovatelem. Mimo jiné, jsem přidal i následují text o nejmenování Petra Langera soudcem:

__________________

Žalobu jsem podal z opatrnosti, neboť lednové rozhodnutí prezidenta mi nebylo oznámeno. Dozvěděl jsem se o něm z médií a posléze z tiskové zprávy, uvedl Langer.

Mluvčí Hradu Petr Hájek o nové žalobě nevěděl, a proto se k věci nechtěl vyjádřit, společně s Klausem byl na zahraniční cestě v Rakousku. Nic o tom netuším, řekl pouze Hájek.

Historie celého sporu sahá do března roku 2005, kdy Klaus odmítl jmenovat 32 justičních čekatelů soudci kvůli jejich věku nižšímu než 30 let. Byl mezi nimi i Langer. Ten se pak ale obrátil i s některými dalšími kolegy na Ústavní i správní soud.

U prvního neuspěli, u druhého se to Langrovi podařilo. Loni v červnu dal městský správní soud Langrovi za pravdu a rozhodl, že Klaus musí rozhodnout o jeho jmenování či nejmenování do šesti měsíců.

Zatímco jeho kolegové, kteří prezidenta nežalovali nebo žaloby stáhli, se soudci již stali, Klaus Langra opět nejmenoval.

Langrovi se nelíbí, že Klaus pro své rozhodnutí neuvedl zákonné důvody. Přitom žádné zákonné důvody pro nejmenování neexistovaly, podotkl k tomu Langer s tím, že jej Klaus podruhé zřejmě nejmenoval jen proto, že se čekatel domáhá svých práv soudně. Dodal, že právo na soudní ochranu je přitom zakotveno v ústavě.

Klaus podle něj svým postupem porušuje i další článek Listiny základních práv a svobod. Nikomu nesmí být způsobena újma na právech pro uplatňování jeho základních práv a svobod, prohlásil Langer. Svou újmu shledává v odpírání práva na rovné podmínky k přístupu k veřejné funkci (soudce).

Langer přitom již loni dovršil poslední chybějící Klausovu podmínku pro své jmenování, tedy věk 30 let. Navíc se stále vzdělává. Kromě titulu JUDr. (2002) získal v posledních třech letech další tituly Ph.D. (2007) a LL.M. (v německém Řezně), dále působil na stáži u bavorského ministerstva spravedlnosti v Mnichově a nyní u Eurojustu v nizozemském Haagu.

(březen 2008)

__________________

A co k tomu říká pan Hájek dnes?

Spor o jmenování Petra Langera soudcem se táhne už několik let. Soud už jednou rozhodl, že prezident má Langera jmenovat, nebo vysvětlit důvody jeho nejmenování. Proč ho v pátek Václav Klaus znovu nejmenoval? A co dalšího bude dělat?

Ta otázka je naprosto hloupá. Kdyby soud rozhodl, že ho má jmenovat, rozhodoval by i o jmenování dalších soudců, ministrů, premiéra. Městský soud dal panu prezidentovi za pravdu.

Městský soud řekl, že má prezident půl roku na to, aby pana Langera jmenoval, nebo zdůvodnil jeho nejmenování. Proč ho tedy nejmenoval?

Ptáte se sugestivně a hloupě. Nic takového soud nevyřkl. Prezident své rozhodnutí zdůvodnil a soudu to stačilo.

Jak tedy prezident nyní zdůvodňuje své rozhodnutí?

Nemusí nic zdůvodňovat. Prezident není povinen nikoho jmenovat. Nemusí nikoho vybírat. Nejde o to, že někoho nevybral. Jde o to, že ho nejmenoval. Najděte si to na našem webu.

Bude Petr Langer někdy jmenován?

Směšujete dvě věci. Nejdřív musíte věci porozumět, pak se můžete ptát. Situace není o tom, že je prezident povinen někoho jmenovat.

Mohl by alespoň zdůvodnit, proč nechce jmenovat čekatele, který chce soudit v oblasti, kde je soudců nedostatek, má vynikající doporučení, čekatelské zkoušky složil ze všech uchazečů nejlépe, právnickou fakultu dokončil s vyznamenáním a absolvoval několik zahraničních stáží. Už mu navíc bylo třicet.

No a co? Víte kolik lidí by chtělo soudit? Takových lidí, kteří dokončili školu a prodělali proceduru nutnou k tomu, aby se mohli stát soudcem, je, vážená slečno, mnoho.

Z těch mnoha prezident nějakým způsobem vybírá.

Nikdo mu nepřikazuje jak. Je čistě na prezidentovi, jestli takového člověka vybere, nebo ne? Takových lidí jsou stovky. Tento případ není ničím zvláštní. Je zvláštní tím, že se Petr Langer soudil. Bude-li prezident ještě vůbec jmenovat soudce a bude-li mezi nimi paní Vopičková, pan Vomáčka nebo pan Langer je čistě na panu prezidentovi.

Pan prezident nejprve to nejmenování zdůvodňoval nízkým věkem, jak ho tedy zdůvodňuje dnes?

Je to jeho vlastní vůle, koho jmenuje a koho ne. Nejste instituce, ke které by se nějak vztahovalo prezidentovo rozhodování. Musíte založit politickou stranu, vyhrát volby a změnit ústavu.

Lidé ale chtějí vědět, proč pan prezident nechce Petra Langera jmenovat.

Chtějí to vědět, protože jim podáváte mylné informace. Vytváříte dojem, že pan prezident to jmenování odmítl.

To není pravda. My říkáme, že už ho po několikáte nejmenoval.

A víte, kolik takových, které nejmenoval, je?

Kolik z nich skončilo při čekatelských zkouškách na prvním místě, má červený diplom a několik zahraničních stáží a k tomu chce soudit v regionu, kde skoro nikdo soudit nechce?

Je to jenom jeden z mnoha aspektů, které bere pan prezident v potaz.

Nízký věk byl tehdy důvodem nejmenování dalších devětadvaceti čekatelů. Až na Petra Langera už dnes všichni soudí. V čem je tedy pan Langer výjimečný?

Pan prezident řekl, že jeden z důvodů je nízký věk. Pan Langer byl posuzován daleko komplexněji. Jedním z mnoha důvodů, proč se rozhodl, že pan Langer zůstane mezi desítkami dalších, které nejmenuje, byl i nízký věk. Je to ale jen jedna z mnoha kategorií.

Jaké jsou další kategorie?

Je jich řada.

Dobře, řekněte tedy prosím alespoň tři z nich.

Nikdo nepředpisuje prezidentovi, na základě jakých kategorií uděluje milost, ani na základě jakých kategorií jmenuje soudce.

Pan prezident dříve řekl, že nejmenuje nikoho, kdo má spor se státem (v té době se s ním Langer soudil). Je to ten důvod?

Pokud to pan prezident řekl, tak si ho ocitujte a asi to tak bude.

__________________

Mno… co k tomu dodat…

zdroje: ihned, novinky, aktualne
Reklamy

About pan Psax

Postproduction and IT support at Czech Television. Interested in skepticism, history, poetry, nature, literature, birdwatching, geology, postmarks, and a lot of different things... My texts do not reflect the opinion of Czech Television

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Reklamy