//
you're reading...
Nostra Societate

Barmská fraška absurdního referenda

autoři:
Václav Havel je bývalý prezident České republiky,
Desmond Tutu je nositel Nobelovy ceny míru,
Richard von Weizsäcker je bývalý president Německa,
Karel Schwarzenberg je ministrem zahraničí České republiky,
André Glucksmann je francouzský filozof,
Frederik Willem de Klerk je bývalý prezident Jižní Afriky,
Mike Moore je bývalý ředitel Světové obchodní organizace,
Grigorij Javlinskij je vůdcem ruské strany Jabloko.
___________________

Nesmírné utrpení barmského lidu způsobené nedávným cyklonem, který si vyžádal desítky tisíc mrtvých, si zaslouží soucit celého světa. Je však zapotřebí víc než jen soustrast, poněvadž neschopnost barmské vojenské junty a brutální útlak, který vyvíjí, tragické důsledky této přírodní katastrofy dále zjitřují.

Uprostřed pohromy po řádění cyklonu barmští vládnoucí generálové přikročili k pořádání referenda o nové ústavě. Podle barmského zákona o ústavním referendu však nesměli volit členové náboženských organizací, lidé trestně stíhaní ani příslušníci etnických skupin, které se s vládou nedohodly na příměří. Z hlasování byli tudíž vyloučeni všichni současní i minulí političtí vězni, asi 500 tisíc buddhistických mnichů a více než dvojnásobný počet příslušníků etnických menšin usazených podél hranic.

Přijmout takovou absurditu?
Nová ústava, údajně „schválená“ v „referendu“, navíc znemožňuje kandidaturu Aun Schan Su Ťij, která nebyla nikdy soudně stíhána a stále zůstává v domácím vězení, ve všeobecných volbách v roce 2010 pod záminkou, že její zesnulý manžel byl Brit. Je svět skutečně ochoten takovou absurditu přijmout?

Plně podporujeme kampaň barmské opozice, jež občany země vyzývá k odmítnutí ústavy, která neprosazuje lidská práva, ale pouze potvrzuje politickou úlohu armády. Po celé zemi byli zatčeni mnozí demokratičtí aktivisté. Drakonický „zákon“ (5/96) barmského režimu brání zúčastněným v kritice navrhované ústavy; ty, kdo se opováží režimu postavit, čeká 20letý trest odnětí svobody.

Vzhledem k násilnému potlačení masových demonstrací vedených loni v září barmskými buddhistickými mnichy (takzvané „šafránové revoluce“) a neustálému útlaku v zemi není překvapivé, že se vojenská junta snaží své despotické sklony zakrýt pseudodemokratickými opatřeními, jako je fingovaný volební proces všelidového hlasování.

Mezinárodní společenství bohužel loni na podzim nereagovalo na hromadné zatýkání obránců lidských práv. Předáci Generace 88, mimo jiné Min Ko Nain, Ko Ko Gyi, ženské aktivistky jako Su Su Nway a další, ve svých dopisech, prohlášeních a na veřejných demonstracích opakovaně ještě před šafránovou revolucí statečně vyjádřili své výtky. Jejich odvážné výzvy nebyly vyslyšeny; teď jsou ve vězení.

Propusťte vězně
Je na čase důrazně odsoudit vyloučení značného počtu lidí z hlasování a trvat na propuštění barmských politických vězňů. Organizace spojených národů a Evropská unie by měly projevit ochotu výsledky referenda rozhodně odmítnout a posílit sankce proti režimu. Je třeba, aby sousedé Barmy sdružení v ASEAN přestali předstírat slepotu, když barmští vládci obyvatele Barmy utiskují.

Rada bezpečnosti OSN by měla zvážit zavedení všeobecného zbrojního embarga a EU by měla schválit bankovní sankce, které postihnou režim a jeho lokaje. OSN by navíc měla nejen odsoudit, ale též bezodkladně ukončit největší ohavnost dneška: činy režimu blokující zahraniční pomoc pro oběti cyklonu. Jejich smrt je výhradní zodpovědností vojenské junty, která záměrně a s plným vědomím pravděpodobných důsledků uzavřela dveře humanitární pomoci a pracovníkům z celého světa. Jejich skutky představují otřesný zločin proti lidskosti.

Armádou uspořádané referendum nevnese do Barmy demokracii ani nepomůže barmskému lidu, který teď nestrádá jen kvůli autoritářskému režimu a chudobě, ale rovněž kvůli přírodní pohromě a naprosté neschopnosti cynických generálů vypořádat se s jejími následky. Barmští vládci neplní svůj úkol chránit barmský lid, ale aktivnímu a rozhodnému politickému vystoupení mezinárodního společenství vůči režimu by se to ještě mohlo podařit.

Reklamy

About pan Psax

Postproduction and IT support at Czech Television. Interested in skepticism, history, poetry, nature, literature, birdwatching, geology, postmarks, and a lot of different things... My texts do not reflect the opinion of Czech Television

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Reklamy