//
you're reading...
Nostra Societate

Nehladovka končí za sociální demokracii zdravější

Humanisté aktivní v boji proti radaru z iniciativy Ne základnám Jan Tamáš a Jan Bednář zahájili časově neomezenou protestní hladovku proti plánovanému umístění vojenské základny USA na území ČR 13.5.2008.
Svou snahu ale již od začátku maximálně degradovali benevolencí k hladovce jako takové. Již od počátku nepijí pouze vodu, ale i čaje, kávu, ovocné džusy, a co je důležité, povolili si sladit cukrem.

Pokud pijí džusy, budou po dvou týdnech pohublí. Můžou mít určité změny v metabolismu, nemělo by je to ale ohrožovat na životě. Pokud to vydrží čtyři až šest týdnů, mohou už mít zdravotní problémy, hodnotí praktický lékař Václav Šmatlák. To je taková falešná hladovka, dodává.
Džusy jsou totiž vydatným zdrojem energie.
Ve třetince džusu může být asi 600 kJ, což je ekvivalent jednoho rohlíku.

V hladovce budeme pokračovat do té doby, dokud nedostaneme jasný signál, že jednání o radaru budou ukončena, že o tomto tématu bude vyhlášeno celostátní referendum, nebo dokud nezačne probíhat skutečná otevřená demokratická diskuze na toto téma, zaznívá z prohlášení aktivistů vydaného během zahájení této takyhladovky.

Přes svou kritiku stran kvality hladovky, nechci nijak pochybovat o úmyslech hlavních aktérů, natož polemizovat, zda s radarem, či bez něj.

Po sedmnácti dnech průměrného mediálního zájmu příjmá Tamáše s Bednářem ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Popijí společně zelený čaj, pohovoří o televizní debatě a vše se vrací zpět. Předseda opozice nezůstává pozadu a na společné schůzce přidává dobré rady.
Pánové, už jste pro věc udělali dost, bylo by dobré vrátit se k dobrému jídlu.
„Hladovkáři“ mu v závěru setkání přislíbili, že budou uvažovat o ukončení protestu, ačkoli žádná z původních podmínek, které si určili, dosud splněna nebyla. Paroubek ještě zažertoval, že tento týden vlastně také drží hladovku, resp. dietu, nedobrovolnou, a to kvůli zdravotním problémům.

Možná právě tento fakt inspiroval i bývalého ministra zahraničí Jana Kavana k apelu na své kolegy a v neděli na programové konferenci ČSSD přítomným delegátům navrhl vskutku symbolický hladový řetězec. Každý člen ČSSD by měl držet hladovku jeden den. Předsedkyně senátorského klubu s.d. Alena Gajdůšková se ihned přihlásila, že by chtěla hladovku držet jako první.
První se hlásí Petr Uhl, řekl přesto na dotaz Práva Bednář.

Hladovka začíná být populární a když se z ní vyklube 24hodinový půst věřím, že by českou politickou scénu mohla ozdravit. A když ne, tak alespoň udýchaná těla těchto v sedě pracujících.

Tak jako tak, po třech nedělích, mají aktivisté oznámit termín, kdy svou hladovku přeruší a tudíž by sociální demokraté již měli mít nachystaný pořadník. Podle Jana Tamáše jsou také připraveni hladovět umělci, bývalí disidenti, sportovci, vědci i představitelé akademické sféry.

Zdá se, že k ozdravení tedy dojde v širokém spektru populace!
Jen dodejme, snad kdyby se někdo inspiroval, že jednodenní půst je nevhodnější držet při úplňku, je dobré přijímat pouze minerálku a ovocné či zeleninové šťávy.

Reklamy

About pan Psax

Postproduction and IT support at Czech Television. Interested in skepticism, history, poetry, nature, literature, birdwatching, geology, postmarks, and a lot of different things... My texts do not reflect the opinion of Czech Television

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Reklamy