//
you're reading...
Nostra Societate

Příbramský podnikatel a jeden rozhovor

V Příbrami se vykládá vtip:
Policista vyhozený ze služby si přijde ke Starkovi pro práci.
Tak moment, opáčí Starka, já jsem tě potřeboval tam, u sebe tě nepotřebuju!

Pravdivost tohoto rčení zažil na vlastní kůži učitel Milan Matějů.
Před několika lety byl svědkem toho, jak Ladislav Erdelyi brutálně zmlátil hosta restaurace, který neudělal nic horšího, než že si zapálil cigaretu příliš blízko auta Starkovy dcery. Přijeli policajti, ale ti si s Erdelyim jen popovídali a zase odjeli, vzpomíná Matějů. Jakmile strážci zákona zmizeli, násilník se pustil i do kantora, který stál opodál. Ten skončil s otřesem mozku a bez kusu ucha v nemocnici.
Samo napadení nebylo v Příbrami nijak výjimečné, jeho pokračování však ano. K učitelovu překvapení na něho podal Erdelyi trestní oznámení. To byla síla. Obul jsem se do toho, aby se to dořešilo, jak má, říká Matějů.
Reakce na sebe nedala dlouho čekat: manželku údajně sledovalo auto, později přišla také nabídka úplatku. Kantor přesto u soudu svědčil a díky němu skončil Erdelyi ve vězení. Matějů se z Příbrami raději odstěhoval. Kam? Daleko, víc neřeknu.

Když byli uvězněni Starkovi ostří hoši, Tomáš a Ladislav Erdelyiové, vzal si pod patronát syna jednoho z nich. Navíc se po smrti vlastního syna z prvního manželství (zemřel v roce 1996) ujal mladíka, kterému prý nikdo neřekne jinak než jeho příjmením Bendžela. Starka si ho údajně vyhlédl, když se po smrti své matky poflakoval po Příbrami. Dnes je jeho pravou rukou a údajně ho všude vozí.
Zřejmě nebude náhoda, že čtyři úředníky, kteří jsou obžalováni v souvislosti s pronájmem kulturního domu Starkově společnosti Ave Star (viz níže), u soudu zastupuje advokát Antonín Janák. Tentýž Janák patří mezi blízké Starkovy spolupracovníky a je jedním z jeho právníků. Známe se od roku 1990, jako jiní podnikatelé i on (Starka) za mnou začal chodit, když potřeboval poradit, říká Janák.
Kromě elitních advokátů Starkovo okolí tvoří několik bývalých policistů, a to z dob předlistopadových i polistopadových.
Šéfem restaurace a hotelu na příbramském stadionu je bývalý příslušník zásahové jednotky URNA Václav Kalouš, ve Starkově ochrance pracuje také další zběhlík od URNA Petr Holoubek. Ve společnosti

Starkova vila

Montprefa zase působí bývalý náčelník StB v Příbrami Jaroslav Mora a také bývalý vyšetřovatel okresního oddělení VB Josef Čejka. Předsedou dozorčí rady FK Marila Příbram je Milan Krejčí, někdejší pomocník tajemníka okresního výboru KSČ pro armádu, bezpečnost a vězeňskou službu.
K některým ze svých nynějších spolupracovníků Jaroslav Starka přišel zřejmě přes své rodiče. Jeho otec byl za socialismu vyhlášeným hospodským, vedl například příbramskou restauraci Uran nebo podnik v Solenicích u Orlické přehrady.

Byl znám tím, že díky svým kontaktům dokázal ledacos zařídit, někdejší předseda okresního národního výboru prý k němu chodil na vodku.

Jaroslav Starka splňuje všechny předpoklady pro to, aby se mu mohlo říkat kmotr. Na každém kroku ho doprovázejí bodyguardi, pečuje o své „poddané“, vyžaduje od nich ale věrnost.

Starku, hospodského z Příbrami, uvedl „Ivánek“ Horník spolu s Vratislavem Čekanem do světa velkého fotbalu – příbramský rodák Čekan vlastnil počátkem devadesátých let pražskou Viktorii Žižkov, kde pro něho pracoval Horník a jeho asistent Starka. Když letos vypršel Horníkovi trest kvůli úplatkářské aféře ve fotbale, vzal ho k sobě příbramský boss jako svého poradce.

Na jednu stranu se Starka snaží působit jako seriózní podnikatel, jenže vedle toho nejde daleko pro ránu. Dokonce se několikrát pochlubil tím, jak si coby začínající číšník před rokem 1989 zjednával v sále pořádek holýma rukama.

Starkův známý Karel Kapr koupil podle časopisu Týden příbramskou teplárnu (v hodnotě miliardy) za pouhých 584 tisíc. Obchod s městem mu prý zprostředkoval Starka a sám na něm také vydělal.
Akcie kupoval tajemný pan Kapr a lidé mi naznačovali, že prsty v tom má Jaroslav Starka, říká Tomáš Pelikán, konkursní správce Příbramské teplárenské.
Nakonec se město nedočkalo ani oněch šesti set tisíc. Kapr totiž za akcie tepláren nikdy nezaplatil ani korunu. Jak k tom mohlo dojít?
Radnice převedla akcie dřív, než dostala peníze. Chápete to? rozčiluje se opoziční příbramský zastupitel Marián Ivančák (KSČM). Může se i zdát, že vedení města dělalo vše pro to, aby Kapr nic platit nemusel -jeho jméno totiž záhadně chybělo v seznamu dlužníků města. Nebýt „šťouralů“ z finančního a kontrolního odboru, zapomnělo by se na něho.
Šlo o administrativní chybu, nic jiného to nebylo, tvrdí tehdejší starosta Josef Vacek (KDU-ČSL). Když se průšvih provalil, poslala radnice Kaprovi v únoru 2001 výzvu (rok a půl po transakci nežádala ani penále), na kterou podnikatel nereagoval. Město na něho proto v dubnu podalo trestní oznámení. A výsledek? Následující rok vydal soud platební rozkaz, ten se však Kaprovi nepodařilo doručit, pročež byl zase zrušen.
Úředníkem, který byl Vackem pověřen zastupovat město při vymáhání Kaprova dluhu, byl Antonín Hejduk, nynější šéf radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Jeho prostřednictvím se do hry vrací Jaroslav Starka. Hejduk má totiž pověst Starkova muže na radnici – vedl za město proti firmám fotbalového šéfa několik sporů a všechny je údajně „úspěšně“ prohrál. Ruce od svého bývalého spolupracovníka nyní dává pryč i Vacek: Vystupuje skutečně v několika sporných případech.

O 46 milionů přišla podle policie Příbramská radnice, která pronajala Starkovi část kulturního domu.
Podnikatel neplatil nájem a město ho nevymáhalo.
Podle státní zástupkyně Jany Jahodové čtyři úředníci úmyslně nezajistili vymáhání nájemného a úhradu faktur za služby, tvrdí žalobkyně. Velmi podobně působí i další pronájem – tentokrát jde o sedm luxusních bytů ve známém příbramském domě přezdívaném Bonbónek; Starkova Marila za jejich užívání dlužila městu 4,5 milionu korun. Zmíněný Hejduk přišel na jaře roku 2004 před zastupitele s návrhem, aby odsouhlasili prodej všech sedmi bytů Starkově firmě dohromady za zhruba dva a půl milionu. Ptal jsem se ho, jak k té ceně došel. Odpověděl, že od obvyklé ceny odečetl Starkův dluh, nevěřícně gestikuluje Ivančák. Cena jednoho bytu tehdy údajně činila zhruba 1,7 milionu korun. Zastupitelstvo nakonec prodej neschválilo, Starka část dluhu zaplatil, zbývá penále necelé dva miliony.

Vedle fotbalového klubu Starkovi patří také několik nočních podniků v Příbrami i v Praze. Měl v pronájmu hotelový areál ve Vystrkově na Orlíku, jehož předchozí pronajimatel Petr Šebesta byl zavražděn.

Starka tvrdí, že případ Rosseli přesně ilustruje vztah policie k jeho osobě: Několik let mi připisují už úplně všechno, ale dodnes mi nic nedokázali. Kdybych opravdu provedl, co se o mě říká, tak bych tu asi neseděl a byl bych ve vězení, ne?

V květnu 2005 neznámý pachatel na Starku vypálil z automatické zbraně jedenáct nábojů. Podnikatel utrpěl několik čistých průstřelů bez těžkých následků a po ošetření na chirurgické ambulanci příbramské nemocnice se vrátil domů.
Útočník začal po Starkovi střílet ve chvíli, kdy vystupoval ze svého vozu. Vůbec netuším, kdo to byl, ani z jaké zbraně střílel. Nepoznal jsem ani, zda to byla pistole, nebo brokovnice. Všechno se seběhlo strašně rychle. Ihned, jak začal ten člověk střílet, ukryl jsem se v garáži, řekl Starka.
Měl jsem štěstí, že střely, které mířily na hlavu, mi prolétly kolem uší. Jinak jsme spolu teď asi nemluvili, řekl ČTK. Dodal, že nemá tušení, co by mohlo být motivem útoku. Nemám žádné aktivity, které by mohly vést k něčemu podobnému. Kdybych je měl, tak jezdím v neprůstřelném autě a všude chodím s ochrankou. O svůj život se ale nebojím. To já ani neumím. Nakonec, když mě bude chtít někdo zabít, tak to udělá. Kennedyho taky zabili.., řekl.
Spekulovalo se například o tom, že by s útokem mohli mít něco společného muži ze zemí bývalého Sovětského svazu, kteří Starku před dvěma roky vydírali a on zaplatit odmítl. Někteří členové gangu stanuli letos před soudem.
Po útoku si podnikatel obstaral bodyguardy a ti s ním chodí stále. Po půl roce se už uzdravil. Pořád mám jizvy na břiše, poznamenal Starka.

_______________________

Vydíral Starka Krejčíře mladšího? Bojí se dalšího vězení? Jak zachrání Marilu Příbram před sestupem do druhé ligy? Na to vše se ptal Václav Moravec.

V polovině listopadu loňského roku mohla veřejnost sledovat dramatické záběry z jeho zatýkání. Řeč je o příbramském podnikateli a prezidentovi fotbalového klubu Marila Příbram Jaroslavu Starkovi. Policejní prezident Vladislav Husák v rozhovoru pro Rádio Impuls říká, že Starkovo zatčení a způsob jeho provedení byly na místě:
„Nemám důvod nevěřit kolegům, kteří říkají, že ta akce byla naplánovaná naprosto záměrně na tuto dobu a na tento čas.“

Hostem u mikrofonu Rádia Impuls byl dnes příbramský podnikatel a prezident fotbalového klubu Marila Příbram Jaroslav Starka.


Naposledy plnil přední stránky novin váš výslech v polovině února, kdy k němu váš advokát přizval novináře. U výslechu jste byl kvůli únosu a smrti Lamberta Krejčíře, což vám klade za vinu policie. Kolikrát jste byl od té doby na policii?
Já jsem na policii byl jenom jednou, byl jsem jednou na výslechu. Po třech měsících za mnou z policie nikdo nebyl a od té doby jsem nebyl nikým z policie kontaktován.

Ani tam nedocházíte pravidelně, když jste propuštěn na kauci? Jak vlastně probíhá styk člověka s policií, který je propuštěn na osmimilionovou kauci?
Já s policií nejsem ve styku vůbec, asi o to ani nemají zájem se se mnou moc potkávat, takže jsem byl jenom na jednom výslechu. Jinak samozřejmě chodím k úředníkovi na dohled, který jsem musel podepsat, a to je každých 14 dní.

V několika rozhovorech jste prohlásil, že vám policie jde po krku a jediné vysvětlení, které nabízíte je odmítnutí vaší spolupráce s policií, když budete svědčit proti uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi. Proč by to policie dělala, abyste svědčil proti Krejčířovi, když důkazů proti němu má podle svých slov dost?
Policie mi nabídla spolupráci několikrát a to nejen proti Radovanovi Krejčířovi, ale i proti jiným lidem.

Proti komu ještě?
K tomu se vyjádří moje obhajoba až bude vhodná doba. Je to ale samozřejmě otázka pro policii. Já jsem spolupráci několikrát odmítl.

Kdy vás policie poprvé kontaktovala, abyste s ní spolupracoval, jak alespoň tvrdíte?
Jsou to tak dva tři roky zpátky.

V květnu 2005 jste se stal terčem neúspěšného pokusu o vraždu. Někdo se vás pokusil zastřelit. Následně jste dodal, že vaše ochranka bude pátrat po útočníkovi na vlastní pěst. K čemu zatím vaše vyšetřování na vlastní pěst dospělo?
Já jsem nikdy neřekl, že moje ochranka bude po něčem pátrat, já jsem spoléhal na policii. Policie v tom samozřejmě neudělala vůbec nic, což je evidentní, protože jsem nepodepsal žádný protokol.

A proč jste si nestěžoval?
Já jsem podal tolik stížností a reakce jsou zvláštní, většinou jsou pozdě, nebo nejsou vůbec žádné.

Chcete tím říci, že pokus o vaši vraždu je záměrně zametán ze strany policie pod koberec?
Nevím, jestli je to vyšetřované. Když nabouráte auto, tak podepíšete protokol, a já jsem žádný protokol nepodepsal. A to, že to odložili pro nedostatek informací, jsem se dozvěděl z novin.

Stěžujete si?
Já si stále na něco stěžuji a není mi to nic platné, protože to nikoho moc nezajímá. Myslím si, že ze strany policie není žádný zájem s tím něco udělat.

Vy odmítáte uvěřit verzi, že si vaši smrt měl objednat Radovan Krejčíř a dodáváte: Měli jsme s Radovanem Krejčířem velmi dobré vztahy a k něčemu podobnému neměl důvod. Kdy jste naposledy mluvil s Krejčířem, který dlí na Seychelských ostrovech?
Můj mobilní telefon – a mám pouze jeden – je odposlouchávaný, takže ty záznamy někde musí být. Když opustil republiku, tak mi volal několikrát týdně, byli jsme dost v kontaktu.

Vy jste věděl, že opustí republiku?
O tom jsme se nikdy nebavili. Když ale utíkal z domovní prohlídky, tak z toho domu se nedá utéci. Pokud to můžu říci veřejně, tak u domovní prohlídky bylo několik desítek policistů a z toho domu se nedá utéci bez jejich souhlasu.

Takže nevěříte tomu, že by Krejčíř opustil vilu, aniž by měl nějakého komplice u policie?
Já musím říci, že to bez účasti důstojníků absolutně nejde. Je to vyloučené.

A můžete mi odpovědět na otázku, kdy naposledy jste si povídal s Radovanem Krejčířem?
Před mým zatčením a po mém zatčení mi dvakrát volal, já jsem mu to ale nebral, protože jsem měl od svého právníka zakázané s ním komunikovat, což mi asi přitížilo, protože i on bude jako svědek vyslechnut. Poslal mi dvě esemesky a můj obhájce napsal z těch esemesek nějaké hlášení a poslal je státnímu zastupitelství. Takže se s ním bohužel nemůžu stýkat. Myslím si, že k tomu jednou dojde, až bude vyslechnutý, ale zatím se s ním stýkat nemůžu.

Máte nějakou verzi pro to, proč by na vás někdo chtěl spáchat atentát, když ne Krejčíř?
Myslím si, že on to určitě nebyl. Samozřejmě jsem byl policií atakovaný, že i on je jedním z možných pachatelů. My jsme spolu ale vždy dobře vycházeli a nikdy jsme nebyli nepřátelé. Po pokusu o vraždu byl u mě druhý den a dlouze jsme o tom mluvili. K ničemu jsme ale nedošli.

Když ne Krejčíř, tak kdo tedy?
Já jsem věřil, že policie k něčemu dojde. Nemyslím si, že bych dělal něco takového, aby se po mně střílelo.

Dlužil jste někdy Radovanu Krejčířovi nějaké peníze?
Já jsem řekl už na výslechu, že částky, které jsem si od něj půjčoval, se týkaly fotbalu a je to něco mezi 5 až 8 miliony korun.

Nedlužíte mu tedy 30 milionů, což je jedna z policejních verzí?
To není verze, to je naprostá lež, je to nesmysl.

A těch 8 milionů, které vám tedy Krejčíř půjčil na příbramský fotbal, ty jste mu splatil?
Jak jsem řekl, je to něco mezi 5 až 8 miliony. A v současné době si myslím, že tam je částka, kdybych s ním mohl být ve styku, kolem 3 milionů korun.

Takže dlužíte stále Radovanu Krejčířovi 3 miliony korun?
Ano.

Policejní prezident Vladislav Husák označil v aktuálním rozhovoru pro Rádio Impuls za zásadní chybu, že unikla část dokumentů ze spisu příbramského podnikatele Jaroslava Starky a dodal:
Prověřujeme tento únik. Nebyl zcela záměrný. Došlo k určitému selhání, lidské chybě, což je pro mě velice nepříjemné. Ten následek není zase tak dramatický, protože se jednalo o jeden seznam a není to důkaz. Je to pomocný materiál.

K potrestání policisty či policistů, kteří chybovali, policejní prezident Vladislav Husák dodává, že případem se už zabývá odbor vnitřní kontroly policejního prezídia:
Nařídil jsem mému odboru vnitřní kontroly, aby se tímto případem zabývali. Je otázkou, jestli inspekce MV nevyhodnotí, že to je pro ně a my jim to jen předáme. V případě, že se zjistí, že došlo k selhání konkrétního policisty, tak vyvodíme důsledky. To je naprosto na místě.

Předpokládám správně, že vítáte slova o potrestání policisty či policistů, kvůli kterým se dostala k novinářům část vašeho spisu?
Já to samozřejmě můžu uvítat, to je aspoň něco pozitivního na tom vyšetřování, ale zdá se mi to moc měkké. Každý člověk dělá chyby, dělají je i policisté, ale jestli vám někam pošle na soukromé číslo materiál, který je v přísném utajení, tak je to chyba dost alarmující. Je samozřejmě hloupost, aby někdo naťukal cizí číslo a poslal přísně tajné informace.

Chcete říci, že nevěříte policejnímu prezidentovi, když říká, že to byla chyba neúmyslná? Vy si myslíte, že byla úmyslná?
Já nemůžu říct, jestli věřím policejnímu prezidentovi, myslím si, že to je člověk na svém místě, ale lidé, kteří jsou kolem mě a kteří se objevují v mém vyšetřování, těm samozřejmě nevěřím. Je jich několik a poškodili mě tolikrát a to úmyslně a nebojím se říci, že v mém případě vysloveně lžou a vymýšlí si důkazy.

To je vaše interpretace a pak máte šanci to dokázat i před soudem, pokud dojde k soudu. Tři měsíce jste strávil ve vazbě. Máte po těch třech měsících strávených ve vazbě strach z případného delšího vězení?
Tady nejde o strach z vězení. Zaprvé je mi přes padesát let, tady je spíš strach z toho, co bude dál.

A co kdybych vám namítl, že jste se dostal do hledáčku policistů před necelými čtyřmi lety, v dubnu 2003 vás policie zadržela a obvinila z únosu šéfa zkrachovalé Union banky, pak vás viní z podílu na únosu a smrti otce Radovana Krejčíře, pak mezi vaše kamarády patří Pitr, znal jste Františka Mrázka, že už těch věcí, které jsou podezřelé, je tolik, že nemůžete být čistý?

Impulzy Václava Moravce
To je hezké, to bychom tu spolu museli sedět delší dobu, ale před kamerou, musel by tu být kterýkoli z vyšších policistů a já k tomu podám jakékoli vysvětlení. Je to samozřejmě nesmysl a lež a policie v tomto případě lže. Nikdo s tím nic nedělá, tak to prostě je. Já chci dostat šanci se obhájit před celým národem. Obhajoba by tu pro mě a pro mého obhájce a jeho kolegy měla být, protože těch lží je tolik. Vy osobně, jste dobrý novinář, byste se mohl zeptat osobně těch lidí před kamerou, proč se pod ty lži podepsali a oni by vám měli odpovědět.

Já bych se vás ale také zeptal – Přeci mi neříkejte, že všichni lžou, že Starka je čistý a že to je o bílé figuře Starkovi a černých figurách policie. Vy té verzi věříte?
Je to nahrané.

Vy zase ženete na hranu, že policie lže.
Ano, a já znovu stoprocentně řeknu a podepíšu se pod to, že policie lže jak v případu únosu Roselliho.

A vy nelžete?
Stoprocentně ne. Kdybych lhal, tak už tu s vámi nesedím.

Takže byste seděl?
Ano, byl bych za mřížemi, ale znovu říkám, že proti mně nejsou žádné důkazy. Jen ty, co si oni vymysleli a opatřili.

Sporné reakce se objeví, když se zeptáte lidí v Příbrami na pověst Jaroslava Starky:
Určitě nebudeme říkat žádný názor. – Nějaké vraždy, to nepřipadá v úvahu. Dobrou má pověst.“- No, něco na tom pravdy bude určitě. Je to škoda pro ten sport tady. Zdá se, že už tady žádný nebude, zaznamenali jsme názory několika náhodně oslovených lidí v Příbrami.

Za které sporné reakce si podle Jaroslava Starky může sám Jaroslav Starka?
Určitě jsem udělal řadu chyb, asi lidem vadím. Jsem prostořeký, říkám co si myslím.

Jste gauner?
Já si myslím, že nejsem gauner. Podnikám normálně, zaměstnávám lidi, platím za ně zdravotní a sociální pojištění, berou u mě včas peníze. Myslím si, že v tomto státě je daleko více gaunerů a nic se s nimi neděje, ani se dít nebude.

Když se podíváme na to, z čeho jste vinen, tedy z podílu na únosu a smrti Lamberta Krejčíře, jaké byly vztahy mezi vámi a Lambertem Krejčířem?
Vztahy byly na nule, my jsme se spolu potkali asi dvakrát nebo třikrát v životě, jinak vztahy mezi námi nebyly žádné.

Vy jste se, pokud se nemýlím, sešel s otcem Radovana Krejčíře ve chvíli, kdy chtěl sehnat peníze na kauci, aby byl Radovan Krejčíř puštěn z vazby. Vy jste tehdy neměl dostatečně velký obnos. Zároveň jste ale vy byl propuštěn z vazby na 8 milionovou kauci. Kde jste vzal těch 8 milionů?
Já nemám problém říci komukoli i vám, jak to je, ale to byste se musel zeptat mého obhájce Kramariče a jeho partnerů.

A můžete mi to prozradit teď?
Já si myslím, že to je otázka pro ně.

Vy to víte? Jsou to vaše úspory?
To nejsou moje úspory, ani úspory mé rodiny, to je vyloženě otázka pro mého obhájce, kde je vzali dohromady, poněvadž ty peníze byly potřeba najednou a já jim pouze mohu poděkovat.

Ptám se proto, že vy jste musel složit kauci ve výši osm miliónů korun a v deníku Aha jste 8. února dodal: Kauce je vysoká, ztíží mi to pozici ve fotbale, musím platit lidi. Koncem února jste podepsal dohodu, že splatíte příbramské radnici dluh ve výši zhruba deseti miliónů za pronájem hotelu a restaurace. Neměl jste nejprve splatit dluh a pak teprve kauci?
Já si myslím, že tuto dohodu s městem jsme udělali v maximální možné míře pro obě strany. Já jsem podepsal dohodu o splátkovém kalendáři, plním ho a splácím to, co máme.

Jak velké jsou vaše dluhy?
Já nemám dluhy. Já jsem se podepsal pod splacení 10 milionů korun a už chci mít od této věci jedou pokoj.

A ještě tedy dlužíte 3 miliony Radovanu Krejčířovi. Jak to vlastně budete splácet, když je na Seychelských ostrovech?
To vám samozřejmě ani já nemůžu říct a neznám situaci kolem Radovana, protože já s ním hovořit nemůžu. Třeba bude vyslechnutý a pak nám styk bude povolený. Tuto částku mu ale samozřejmě dlužím.

Dovolte, abych citoval vaše slova, která zmiňuje ČTK 14. listopadu 2006: Netvrdím o sobě, že jsem čistý, morální a charakterní. Natropil jsem spoustu hloupostí, některé se ani nevešly do zákonné formy. Jaké hlouposti máte na mysli?
Za skandální jste označil způsob vašeho policejního zatčení, ke kterému došlo loni v listopadu. Policejní prezident Vladislav Husák v dnešním rozhovoru pro Rádio Impuls k adekvátnosti Starkova zatčení uvedl:

„Jestliže policisté vyhodnotí nějaký případ, stanoví taktiku, dají požadavek útvaru rychlého nasazení, ten provede zákrok, ten zákrok je podle práva, tak nemám, co bych dané věci vytknul. Jestli budeme mluvit o tom, jestli to bylo nebo nebylo vhodné, tak bych se pouštěl na tenký led, protože nemám detailní informace ze spisu a nevím, z jakého důvodu se naplánovala akce na to místo v ten daný čas. Nemám důvod nevěřit kolegům, že ta akce byla naplánována naprosto záměrně na tuto dobu a tento čas.“

17. února Lidové noviny napsaly Starka válčí s policisty. Teď jsme slyšeli, že policejní prezident Vladislav Husák se postavil za své muže v souvislosti s vaším zatčením. Jaké další kroky chystají vaši právníci, když šéf policistů nemá důvod o práci svých podřízených v souvislosti s vašim zatčením pochybovat?
Já se k tomu nemusím vyjadřovat, určitě má pan policejní prezident své vlastní informace. K práci Urny já nemám žádné výtky, ani je mít nemůžu. Obhajoba určitě přednese, že zákrok byl nesmyslný. Každopádně je zajímavé, že pan policejní prezident říká o adekvátnosti, ale v novinách se vyjádřili, že to vlastně nebylo plánované že jsem se to dozvěděl od informátora.

Máte v policii informátory?
Nemám žádné informátory, ale někdo z mé ochranky mě měl varovat, a proto jsem počítal, že mě někdo bude zatýkat. A proto – to píší noviny – urychleně nastoupili k této akci. Když jsem viděl zpátky noviny, že součástí akce byl policejní vrtulník a všechny ty věci okolo, ale po třech měsících o mně píšou a policejní mluvčí říká, že to není pravda, že vrtulník tam byl náhodou, takže říkám, že tam je příliš mnoho nejasností na delší pořad v televizi a myslím si, že já i moji obhájci jsme schopní je písemným materiálem, který policie vede, usvědčit z několika lží.

Podle policejních poznatků se někdo snaží získávat informace o osobních údajích detektivů pracujících na vašem případě. Co si myslíte o námitce, že se snažíte Vy či Vaše okolí zlikvidovat detektivy, kteří prověřují váš případ?
Víte, ten případ je lež. Detektivové, co jsou tam podepsaní, jsou pro mě lháři a ne policisté. To je fakt, který jsme schopni dokázat. Akorát to musí někdo poslouchat.

Vy často říkáte slovo lež. Říkáte to záměrně, aby vás oni zažalovali, protože byste se s nimi rád soudil?
Za co?

Za to, že je označíte za lháře.
Oni jsou lháři a já to můžu prokázat. To bych musel někdy sedět u vás v televizi před kamerou.

Vy stále chcete do televize, buďte rád, že jste v rádiu.
Ne, mně by se to líbilo. Veřejnosti bych ukázal papíry, které jsou podepsané vyšetřovateli, a je to lež.

Vy jste se v roce 1999 stal předsedou příbramského fotbalového klubu a i jeho majoritním vlastníkem. Jak velká je bezmála osm let trvající vaše investice do příbramského fotbalu?
Investice je veliká, je to moje práce. Mám spoustu lidí, kteří se o to starají. Dělám fotbal, který mám rád a peníze, které do něj vkládám, jsou tak velké, že o nich ani nechci mluvit.

Můžete nám to říci řádově?
Já bych nechtěl tyto částky konkretizovat. V Příbrami se díky lidem, kteří tam jsou okolo mě, vychovalo mnoho mladých fotbalistů a není problém třeba za 8 let najít hráče, kteří od nás odešli za 10 milionů korun. My jsme je vychovali, je tam dobrá mládež a já jsem na to pyšný.

Fotbalový klub Marila Příbram, jehož jste prezidentem, bojuje o záchranu v první lize. Takže předpokládám, že nervy máte na pochodu…
Já mám nervy v pořádku. Bitva o záchranu samozřejmě není jednoduchá, je nás v tom sestupu namočeno víc, takže se s tím pokusíme poprat.

Vy jste 9. března jste v deníku Sport řekl: Ligu v Příbrami zachráníme. Uděláme pro to maximum. Věřím, že nám také pomohou fanoušci. Jak byste se zachoval jako prezident klubu v případě, že by Marila Příbram sestoupila do druhé ligy?
Ta možnost tady vždy existuje, může se nám třeba zranit nějaký klíčový hráč, ale když přijde sestup, tak se nebude moct nic dělat. musíme si sednout s trenéry, vypracovat si pozici zpět a co nejdřív se vrátit do první ligy.

Prodal byste svůj podíl?
Já nic nemohu říkat, ten klub je tu léta, já jsem rád, že jsme s lidmi dostali klub až do ligy.

Takže kdybyste byli v druhé lize, tak byste klub neprodával?
Je tam opravdu dobrá mládež a já bych udělal všechno pro to, aby Příbram šla zpět do ligy.

Říká příbramský podnikatel a prezident fotbalového klubu Marila Příbram Jaroslav Starka.

________________________

zdroj: čro, radio impuls, ihned, idnes, novinky, čtk
Reklamy

About pan Psax

Postproduction and IT support at Czech Television. Interested in skepticism, history, poetry, nature, literature, birdwatching, geology, postmarks, and a lot of different things... My texts do not reflect the opinion of Czech Television

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Reklamy