//
you're reading...
Nostra Societate

DSSS, Nový Bydžov a policie

Před nedávnem uplynulé dvouleté výročí smrti mladého, antifašisticky uvažujícího SHARP skinheada Kučery v příbramské hospodě Na Chmelnici, kdy ho na odpočívadle schodiště bajonetem pobodal skinhead-neonacista, si v této obci připomněli oba znepřátelené tábory. V tomto případě bylo snadné strany odlišit i díky vzpomínkovým transparentům Antify a jejich příznivců, ale zejména díky provolávání hesel jako Nic než národ! skupinou druhou.

Ve chvíli, kdy se takové pokřiky ozývaly přímo před naším domem, měli jsme sto chutí v duchu hesla „svůj k svému“ z okna vylít pár kbelíků močky. Na náměstí mezitím probíhaly manévry policejních těžkooděnců, kteří obě nepočetné skupiny bezpečně oddělili. Nemohu si pomoci, ale když vidím policejní kordon, za kterým pochoduje skandující rasistická partička, je mi líto, že policejní obušky zůstávají nevyužity.

To jsem ale ještě netušil, co bude následovat v jiném koutě republiky o dva měsíce později. Už dlouho mne totiž neznepokojilo televizní zpravodajství tak, jako v případě reportáže o nahlášeném pochodu stoupenců a přátel DSSS, tedy Dělnické Strany Sociální Spravedlnosti, v Novém Bydžově. Neklid mi však, jak jsem původně očekával, nezpůsobily rasisticky uvažující holé lebky nechvalně známého lídra zakázané a vzápětí přejmenované ultrapravicové strany Martina Vandase, ale policie a její zákrok. V situaci, kdy radnice nedokázala zabránit neonacistickému pochodu (v případě tamějšího starosty můžeme polemizovat, nakolik se tomu nemohlo a nakolik se tomu nechtělo zabránit), musela poklidný průběh zajistit policie. K těmto účelům měla k dispozici 300 těžkooděnců, policejní psovody a jízdní oddíl Policie ČR, včetně vrtulníku ministerstva vnitra. Zástupci romské menšiny předem avizovali, že nebudou vyvolávat konflikty. Do města se pak ale sjeli romové a jejich bílí příznivci všeho druhu napříč věkovým i sociálním spektrem z různých koutů republiky.

Toto nedovolené shromáždění vzápětí „legalizovala“ farářka Československé husitské církve Michaela Kajlíková s tím, že jde o náboženskou sešlost nepodléhající povinnému ohlášení. Proběhla tedy společná modlitba a později, v duchu občanské neposlušnosti, shromáždění spojilo své ruce a lokty ve snaze zabránit volnému průchodu členů DSSS.

A zde se dostáváme do bodu, kdy mne televizní záběry doslova šokovaly. Po několika pochopitelně neúčinných výzvách policie rozpustit tuto blokádu plánované trasy na scénu nastoupily jízdní jednotky. Jezdci rozhánějící se obušky najeli cválajícími koňmi přímo do lidí. Můžeme hovořit o štěstí, že nikdo neupadl pod kopyta koní a nebyl pošlapán, že byl „jen“ sražen jejich tělem, či potlučen pendrekem. Media o tomto zákroku pak píší jako o „vytlačení“ demonstrantů. Jako příklad o informování o událostech toho dne uvedu citaci Mediafaxu:
Jediný vážnější incident se odehrál po skončení protestního shromáždění – několik skinů napadlo romského mladíka, ten skončil s pohmožděním hlavy v nemocnici. Podle aktuálních dostupných informací nejsou zranění mladíka nijak vážná.

Nakolik se v současnosti řeší nepřiměřenost zásahu vojenské policie v ČT (připouštím, že téma je poněkud jiné), o to víc, mohlo by se zdát, se neřešila nepřiměřenost útoku na bydžovské demonstranty, jejichž zločinem nebylo nic víc, než pasivní odpor. Čekal jsem, kdo z novinářů se ozve, kdy padne hlava velitele tohoto zásahu, ale dočkal jsem se jen internetové reportáže jednoho z účastníků této občanské neposlušnosti, popisující rozbité nosy a hlavy. Skoro by se mohlo zdát, že rasistická nálada vládne celé ČR a dokud neteče neonacistická krev, nikoho to moc nezajímá.

Tímto bych chtěl tedy poděkovat Petrovi Třešňákovi a redakci Respektu, že si v letošním 12. vydání klepou nevěřícně na čelo nad nepostižitelností „z brusu nové“ strany a krátce píší o výše zmíněném zásahu.

Reklamy

About pan Psax

Postproduction and IT support at Czech Television. Interested in skepticism, history, poetry, nature, literature, birdwatching, geology, postmarks, and a lot of different things... My texts do not reflect the opinion of Czech Television

Komentáře

2 thoughts on “DSSS, Nový Bydžov a policie

  1. O incidentu píše na svém blogu paní Džamila Stehlíková, Manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR, psychiatrička, bývalá ministryně pro lidská práva a menšiny za Stranu zelených.
    Doporučuji.
    http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/dzamila-stehlikova.php?itemid=12525

    Divoká diskuse v komentářích pod příspěvkem jen podtrhuje celé téma. Jako by nám říkala, co za pár let přijde, jaké nálady…

    Posted by pan Psax | 19.9.2013, 18.28

Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Ještě jednou Nový Bydžov | Deinceps - 19.9.2013

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Reklamy