//
you're reading...
Nostra Societate

Kauza „o ničem“ a národ humanistů

Dnes se na serveru novinky.cz objevila reportáž o verdiktu soudu v případu hořící pochodně vhozené do okna bytu obývaného Romy v Býchorech na Kolínsku. (Bylo to po půlnoci, v bytě bylo několik dospělých a několik dětí.)
Podle nového rozhodnutí pražského vrchního soudu se dvaadvacetiletý Vojtěch Vyhnánek (22) dopustil násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Původně byl odsouzen na čtyři roky za pokus o těžké ublížení na zdraví, rozhodnutí pražského vrchního soudu ale čin překvalifikovalo, a tak si místo čtyř let vazby Vyhnálek vyslechl verdikt, kdy mu byla pravomocně uložena osmnáctiměsíční podmínka s odkladem na tři roky.

Zdá se to divné?
Předseda odvolacího senátu Martin Zelenka rekvalifikaci případu komentoval takto:
„Do bytu byla louč vhozena s vědomím toho, že je v bytě puštěná televize, svítí se tam, a že tedy lze předpokládat, že je tam někdo vzhůru a televizi přinejmenším sleduje. Osoby, které se tam zdržují, by musely být nesvéprávné nebo nemobilní, aby případný takovýto požár neuhasily.“ Pochodeň prý totiž podle Zelenky nebyla vhodná pro to, aby za krátkou dobu způsobila rozsáhlý požár. Takže se vlastně „nic nestalo“.
Oné noci zapálila záclonu, kterou muž v místnosti naštěstí včas uhasil. Záclony ale dokáží vzplanout a hořet velmi rychle, podle mne to bylo velké štěstí… Vlastně se ale „nic nestalo“.

Zdá se to divné?
Vyhnálek se u soudu omlouval, že je mu to „strašně moc líto. V té opilosti mi to nedošlo, nechtěl jsem jim ublížit.“
Možná byl jako polehčující okolnost započítán i fakt, že s pochodní nepřišel Vyhnálek, ale jeho ideologický přítel Říha, který měl, při rozdávání loučí zbylým dvěma, pronést: „Půjdeme postrašit Cikány.“ Zní to rasisticky? Celá parta před útokem pokřikovala na adresu romské rodiny rasistická hesla a výhrůžky. Vyhnálek se oháněl tím, že byl prý opilý a že to byl zkrat, nebo nešťastná náhoda. Rasistu z něho tedy udělal alkohol? (a kamarádi?) Byli „na tahu“ pravděpodobně delší dobu, neboť vyšlo najevo, že se Vyhnánek, Říha a Drahovzal den před událostí účastnili koncertu krajně pravicových skupin ve Velkém Oseku.
Původní soud všechny tři uznal vinnými z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.

Jakkoli mi může připadat podivná soudní rekvalifikace případů s tímto výsledkem, rozum mi pak ale zůstává stát nad komentáři čtenářů k článku Jiřího Hardoše („Hodil zapálenou louč do bytu Romů, vyvázl s podmínkou„):

„Jak napsal Mistr Jan Hus už v roce 1409:
Cikáni jsou plémě nečisté, mravů hanebných, práce se štítící, druh druha okrádající a Boha neuznávající.
V geniální zkratce tak shrnul celý cikánský problém, jehož podstata se za uplynulých 600 let nijak nezměnila.“

Čtenář z Olomouce má jasno – „Sorry…ale to je směšný trest :-(„
Ihned je tu odpověď z Brna – „Však se taky nic nestalo.“

Pán z Ostravy z textu křičí – „..cikáni jen všem nadávají,hrajou si na chlapy,kradou jak straky a jsou věčně vyfetovaní …..,a ještě si budou chudinky stěžovat???? Malý dvůr a velký bič!!! Jediné co na ně platí!!!“

Několik dalších komentářů bylo smazáno, pravděpodobně byly velmi nesnášenlivé, či vulgární. V jiném se zase čtenář z Chebu domnívá, že si útok romská rodina sama objednala, aby tak vytěžila svou pojistku (kterou ale přece neplatí), pořídila velký byt a přivezla si své příbuzné ze Slovenska.

Nakonec několik lidí debatovalo o národnosti romů jako takové – („neznám žádné Romovo“) („Takovejch je nás většina,oni jsou totiž tak hloupí,že si neuvědomujou,že cikám má svoji minulost,naopak Róm je pouhopouhý parazit.“)

No a uzavřel bych to výkřikem:
„Lide bděte !!!!!
To není rasovina to je pravda.
Co jsme si zaseli to si musíme pře plít.
Špatné musí ze země ven.“

Nejdrsnější komentáře zde uvádět nebudu. Jen mohu poznamenat, jak zjevná je tam přímá úměra – čím více xenofobie a vulgarismů, tím více gramatických a stylistických chyb. Náhoda?
Vzpomenu-li si na Český Žurnál dokumentaristů Klusáka a Remundy, díl Život a smrt v Tanvaldu, mám pocit, že já a pár mých nejbližších žije obklopeno rasistickou fašizující společností a tak nějak se stále bráníme tomu uvěřit…

Je to tak…?

.

fascism-spain_2378024b

Reklamy

About pan Psax

Postproduction and IT support at Czech Television. Interested in skepticism, history, poetry, nature, literature, birdwatching, geology, postmarks, and a lot of different things... My texts do not reflect the opinion of Czech Television

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Reklamy