//
you're reading...
Nostra Societate

Budoucí hlas nesnášenlivé mládeže

Hlas mládeže – časopis Dělnické mládeže.
Aktuální číslo jsou dva černobílé listy obsahující minimix „článků“. Na prvním listu je zpovídaný nacionalista Jan Kuřec (22), předseda místní org. DM v Ostravě („Ze všech akcí, kterých jsem se účastnil se mi asi nejvíc líbila demonstrace proti politickým procesům v ČR 17.listopadu 2011 v Praze, protože si myslím, že v dnešní době, kdy jsou mladí lidé souzeni za své názory mají takovéto akce obzvlášť velký význam.„), z druhé strany pak článek o svobodě člověka, o tom, že DM byli v parlamentu (a hned první větou uklidňují čtenáře, že parlament neobsadili se zbraněmi v rukou) a o obdarování dětského oddělení ostravské nemocnice dárky Dělnické mládeže (dva řádky od Kuřce a dvě velké fotografie hraček a vchodu oddělení).
Na třetí stránce jsou dokonce čtyři články: o amerických dolarech pro syrské povstalce (DSSS chce vystoupit z NATO i OSN), o špatné docházce některých senátorů (odstranění senátu má DSSS v programu), nedopsaný článek o benešových dekretech v EP, a nejdelší příspěvek o „fosforeskující drůbeži, posypové soli v potravinách a hlodavcích v pečivu“ – vlastně ne, článek je o kritice dovozu a vývozu potravin a senzační zůstává jen titulek.
Poslední strana je vyplněna rasistidevíti fotografiemi z tvorby čtyř transparentů. U národně socialistické Dělnické mládeže vyznívá transparent hlásající 0% rasismu poměrně směšně. Úsměv však mizí s uvědoměním si kontextu – DM se tlačí do škol. Jan Kuřec k tomu říká:
„Přiznám se, že Akce Školní dvůr patří k mým oblíbeným aktivitám v rámci DM, a to asi hlavně proto, že máme možnost oslovit mladé lidi bezprostředně na ulici u jejich středních škol a diskutovat s nimi. … Neříkám, že bychom se vždy setkali s pozitivní odezvou, vždycky se najde někdo, kdo se s námi odmítne bavit, ale takových lidí je většinou málo. To, že s námi mladí lidé souhlasí, potvrzují například i výsledky studentských voleb, kdy Dělnická strana sociální spravedlnosti již podruhé za sebou výrazně uspěla.“ (Jde o výsledky Studentských voleb 2010 ze SOŠ Velešín v Jihočeském kraji. DSSS získala třicet hlasů ze sta, na SŠ Kostka Vsetín získali 6,2 %. Do pomyslného druhého ročníku Studentských voleb, které před volbami do krajských zastupitelstev organizovala společnost Člověk v tísni, se na severu Čech zapojilo téměř dva tisíce žáků starších 15 let. Z nich 359 dalo svůj hlas DSSS, což bylo 18,4 %) „V novém roce bychom chtěli zopakovat povedené akce z roku uplynulého, jako byl například „školní dvůr“, ekoakce a péče o přírodu v našem beskolni_dvurzprostředním okolí a nadále bychom chtěli spolupracovat s ostravským útulkem pro nemocná a raněná zvířata. Také bych chtěl dosáhnout toho, aby se naše buňka zúčastňovala všech událostí pořádaných DM po republice v maximálním počtu, což se ne vždy úplně dařilo.“

Ať už jde o samotnou aktivitu DM na školách, či o neprůkazné výsledky studentských voleb – jde o alarmující situaci. Karel Strachota, spolutvůrce projetku voleb na to upozorňuje, ale zároveň se domnívá, že jde spíše o emocionální, než racionální volbu. To je jistě do určité míry pravda. Ale nikterak uklidňující. DM samozřejmě otevřeně nehlásá xenofobii a rasovou nenávist (demokracii a rovnost mají i ve stanovách, aby je „zase“ nezrušili), ale jde na to od lesa. Doslova.
„…svůj elán jsme vrhli podle nás tím nejlepším směrem. Zacílili jsme totiž opět na mládež na školách. Tentokrát ne však s letáčky z ideologické či propagační roviny, nýbrž s pozvánkami na úklidovou akci v chráněné lokalitě brněnské přírodní památky. … Se Školním dvorem máme v Brně již značné zkušenosti a tak jsme byli připravení a akci jsme brali spíše jako rutinu. I reakce studentů byly obdobné jako v minulosti. Většina lidí si letáček či noviny vzala a někdy se do nich také začetla. … Zpestřením nám pak byl výstup jedné studentky, kterou div neranila mrtvice, když se rozčilovala nad tím, jak si můžeme dovolit oblbovat hlavy žákům školy, kterou navštěvuje. Po pár slovních výměnách a argumentech však bylo jasné, že u nás s paragrafy či urážkami neuspěje, a tak se odebrala zpět do školy.“
Čili – DM se jaksi vydává za dobročinnost alá brontosaurus a většina studentů to zřejmě nedokáže demaskovat. Není divu. A když tedy se někdo ozve, nemá v rukou nic, protože stojí proti „ekologické mládeži“. Pro jistotu se ještě zástupci DM po pár dnech vrátili a před školou na zem napsali křídou to nejdůležitější – lživé heslo o 0% rasismu a odkaz na svůj web.

slepice_zidKdyby přece jen někdo pochyboval, DM vydává vlastní rasistický komiks – Kachny vs. slepice.
Bílé kachny a husy jsou samozřejmě goodguys, slepice „jsou hnusné plemeno – kradou, lžou a podváděj“.
Kresby velice nápadně připomínají tendenční okupační ilustrace o zlém, zlodějském židu. Tento komix je ke stažení na stránkách Akce Školní dvůr. Je tedy více než jasné, proč a pro koho byl vytvořen, a že propagovaná teze o nulovém rasismu je opravdu zcela lživá.

zdroje:
dsss, delnickamladez, idnes, ihned, wiki
Reklamy

About pan Psax

Postproduction and IT support at Czech Television. Interested in skepticism, history, poetry, nature, literature, birdwatching, geology, postmarks, and a lot of different things... My texts do not reflect the opinion of Czech Television

Komentáře

Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: O literatuře, kritice a psaní blogů | Deinceps - 12.6.2013

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Reklamy