//
you're reading...
Nostra Societate

Politickou hitparádu ovládl bílý folkpop

„Nejpopulárnější je premiér Rusnok, následuje Hašek a Okamura.“
zněla titulní zpráva jednoho serveru.
Je úžasné, jak život člověka dokáže překvapit. Zase jsem si uvědomil, že žiji ve své „bublině“ idealizovaného světa, kde je většina spoluobčanů pravdomluvných a poctivých.

      Jenže žiji v realitě, kde prezidentského kamaráda a premiéra veřejně kritizuje i jeho vlastní syn („Já jsem byl … členem SPOZ, ale stydím se za to. Bylo to mladické selhání ala Pavel Kohout v 50. letech.“), premiéra, který se distancoval od personálních čistek, aby vzápětí jeho strana odešla více jak 100 lidí na důležitých postech.
Premiéra, jehož nejčastější odpověď v interpelacích je vyhýbavé „… intenzivně na tom děláme …“ a dál se s odpovědí už prakticky nezaobírá..

      Druhý nejoblíbenější politik je Zemanův velký fanda a zároveň jeho sabotér a insider v ČSSD Michal Hašek, který se od roku 2010 účastnil pouze 23 % hlasování poslanecké sněmovny a přesto je jedním z hlavních tahounů strany. Musíme uznat jeho pracovitost a zápal pro věc. Ať už je to pro cokoli. Teď naposled pro rozložení ČSSD a vložení získané síly k zemanovcům.

Český sen? Jak symbolické...

Český sen? Jak symbolické…

A na třetím místě milionář Okamura, senátor, který před dvěma roky odmítal vstup do politiky, v únoru 2013 dementoval snahu o vytvoření vlastní politické strany a který se dnes mnoha populistickými výroky a sliby snaží vtěsnat svůj Úsvit do parlamentu.
Připomeňme, že Tomio měl nejméně transparentní účetnictví ze všech kandidátů presidentské kampaně (jako reakci označil Transparency International za partu příživníků a rozdal kolem sebe pár žalob),
hájil Ladislava Bátoru (který přispíval do neofašistického plátku Národní myšlenka, údajně i přednášel na ultrapravicových akcích, a proslavil se výrokem o homosexuálech coby deviantech. Poradce ministra školství, který demonstroval s nápisem „Intelektuálové, jděte už do hajzlu“.),
hájil i rasistického vraha Vlastimila Pechance, a žaloval Barboru Tachecí za „pomluvu“, kdy se podle Tachecí snažil najít „konečné řešení cikánské otázky“ a že „doporučoval, aby byl Romům zpřístupněn zvláštní stát, aby tady, v uvozovkách, neobtěžovali…“ (Soud žalobu zamítl. U soudu Okamura neměl advokáta, ale Jaroslava Nováka, známého pod přezdívkou Večerníček.)

Češi si zvolili sedmilháře za presidenta, tak i nadstranický kabinet tvořený členy zemanovců pravděpodobně nebude jiný. Tyto fakta, společně s lidovými sympatiemi politikům výše jmenovaným a dalšími skutečnostmi, mne jen utvrzují v názoru, že Idiocracy, tedy Absurdistán, je blíž, než si myslíme.
Běžný Čech je líný myslet, natož vzpomínat. Je to tzv. slušný rasista, volící podle populistických proklamací a sledující (když už) bulvární, nebo alespoň bulvarizující média.
Nejvetší slabinou běžného Čecha je absence matematické gramotnosti, neboť se domnívá, že pokud vláda přidá na platech policistům, učitelům, zdravotníkům, důchodcům, různě postiženým lidem, novopečeným rodičům, a tak dále, že i přes to všechno budou ve státní kase peníze, a to dokonce takové množství, že se bude snižovat státní dluh…
… pokud bychom ale měli ministra financí schopného jako pan Želé Fisher, který umí v případě akutní potřeby přičarovat milióny a neřeší, odkud jsou, nemusíme se o budoucnost bát. S největší pravděpodobností nás čeká věk blahobytu.

V posledním čísle Respektu dokonce vyšel článek poukazující na resignaci zemanovců cokoli vysvětlovat, nebo maskovat. Zvolíme si Šloufa? Ne? Tak ho škrtnem, je to jedno, hlavně ať nás lidi volí. Budeme mít transparentní volební účet? Ne? A co lidé, kterým to bude vadit? Utřou nosy a hotovo.

Podstatným zůstává, že fasáda bude bílá, až budou oči přecházet.

Reklamy

About pan Psax

Postproduction and IT support at Czech Television. Interested in skepticism, history, poetry, nature, literature, birdwatching, geology, postmarks, and a lot of different things... My texts do not reflect the opinion of Czech Television

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Reklamy