//
you're reading...
Nostra Societate

Lakmusový Úsvit a SPOZ

Politická manéž představuje nová čísla!

Po kouzelníku Fišerovi, který umí přičarovat finanční zdroje, tu máme Chytrého Jirku s kufrem plným rad. Jednu ze svých geniálních myšlenek předvedl obecenstvu již dnes:
Chcete být úspěšní? Nechybujte!
S touto převratnou myšlenkou se obrátil na Hospodářské noviny.
Financování vědy? Zbytečné! Stačí nejít slepými uličkami, ale směřovat rovnou k úspěšným výsledkům, lékům a patentům!
(Škoda, že mne to nenapadlo už na škole, byl bych premiant…)
Jiří Drahoš, předseda Akademie věd ČR tento názor okomentoval s tím, že ho „docela šokovalo, když pan premiér víceméně opakuje naprosto nesmyslnou rétoriku Svazu průmyslu a dopravy nebo některých průmyslových lobbistů, kteří samozřejmě za vědu považují to, co jim přinese prospěch zhruba do jednoho roku.“

SPOZ, jak už víme, své financování navzdory trendům nezveřejňuje (dokonce s tím, že by to bylo populistické gesto!), stejně jako iluzionista neprozrazuje svůj klam. Potvrzuje to David Ondráčka, ředitel Transparency International, ve studii hodnocení průhlednosti financí.
SPOZ, a s nimi ještě Úsvit přímé demokracie nedemokratického Okamury, nezveřejňují prakticky žádné informace o svém financování a hospodaření, a na jejich oficiálních webových stránkách také nic nenajdete. Současně ale tyto strany odmítly odpovědět i na dotazy zaslané Transparency International. (Zpráva TI zde.)
SPOZ už v tom má tradici – na konci roku 2010 přišla MfDnes s odhalením, že jako sponzoři na seznamu figurují lidé, např. důchodci, kteří SPOZ nikdy žádné peníze neposílali, neb by na to ani neměli.
Senátor Vladimír Dryml (sám za SPOZ) opět na podobné praktiky upozornil docela nedávno a spojoval je s šéfem krajské organizace SPOZ Miroslavem Matějkou a to tak rasantně, až nemilého Matějku popadl za kravatu a osočil ho z „velrybářství při náboru straníků“.
Serveru Česká pozice ještě dodal: „V ČSSD to má aspoň nádech demokracie, ve SPOZ je jednání brutální a křupanské.“ Nevím ale, nakolik chtěl stranickou kulturu pozvednout, když se postavil za Šloufovu kandidaturu..
Za odměnu byl každopádně expresně vyhozen ze strany a prý mu to ani neřekli. Na to jen poznamenal: „To je ta demokracie.“
Každopádně kampaň SPOZ, ať už jde o nákup hlasů nebo (zřejmě) geniální reklamy, jaksi to funguje – v pátek 20. měla SPOZ na Facebooku přes 9000 fanoušků, a přes víkend toto číslo zázračně přeskočilo hranici 14000. (nutno dodat, že cca 53% jsou Češi, zbytek jsou lidé z jiných zemí.)

Neprůhledná SPOZ jede dál, finance nefinance, kritika nekritika, bombarduje voliče populismem nejtěžšího kalibru. Zdeněk Žák (ne herec!, politik!), pražský lídr místo Šloufa chce, aby mimo špičku ve vlacích jezdili lidé zcela zdarma. Mnoho let se pohyboval po ČD, takže musí vědět, že jde o podnik s výdaji státních dvanácti miliard korun ročně na ztrátové vlaky (6 se vrátí). SPOZ ale ve svém programu shodně hlásá: „V osobní dopravě zavedeme nulové jízdné ve vlacích mimo špičku, okamžitě zrychlíme většinu dálkových spojů.“ O dopadu na soukromé dopravce raději nemluvme.

Úsvit Tomia Okamury sice své finance také nezveřejňuje a na výzvy nereaguje, ale přesto všechno ve svém programu apeluje:
„Veřejný sektor musí sloužit občanům a ne k obohacování kmotrovských stranických mafií.
Prosazujeme prokázání původu nabytého majetku občana nad 20 milionů korun. A na rozdíl od všech ostatních stran zpětně.
V případě, že nebude doloženo legální nabytí majetku, bude zdaněn 100% daní. Co zloději ukradli, musí vrátit!“
Protože dostatečně silné populistické heslo dokáže zakrýt jakékoli čachry.
„Velmi mě trápí, že se český stát nestará o to, abychom byli hrdý a sebevědomý národ,“ stýská si, pro mnohé líbivě, Okamura a dál hraje na notu vlastenčení:
„Chceme spustit celonárodní program na obnovu památek, nastartujeme tím zaměstnanost i cestovní ruch.
Nepodporujme z fondu kinematografie rodinné komedie, ale filmy o naší historii a národních hrdinech.
Zaměřme se ve školách systematicky na vlastivědu nebo občanskou výchovu.“
Dočkat bychom se podle Okamury měli více vlasteneckých projevů (proč???), ale také ohleduplnosti, solidarity (nebo xenofobie?) a snížení kriminality mládeže. „Zvýšení národního uvědomění občanů“ bere Okamura jako jednu z priorit. V rámci tohoto národního znovuuvědomění bude zřejmě i vychytralý plán na řešení cikánské otázky – věřím, že by téma takhle Tomio sám nazval. Vždyť co jiného, než právě národní sebeuvědomění romské menšiny povede k cikánskému exilu? Vždyť to přece nejsou Češi, ale nějací Indové, či co.. Tomio už ale ví, že Indie už je zabraná, a tak jen plácá cosi o cikánském „vlastním státě“ a odsunu cikánského obyvatelstva právě tam (někam, to je jedno..).

… hustý, co?

Zdá se, že z Okamury bude brzy politik světového formátu, takový český Manuel Valls, se kterým souhlasí 77% Francouzů když říká, že „styl života lidí romského původu je v ostrém kontrastu s tím francouzským, a proto by se tito lidé měli vrátit do Rumunska a do Bulharska.“ Podle odhadů je ve 65 milionové Francii pouhých 20.000 Romů a přesto 70 % lidí při nedávném průzkumu uvedlo, že mají „z přítomnosti Romů ve Francii strach“ (Eric Dupin pro presseurop.eu).

S Okamurovým přístupem k lidem – tedy ověřený cukr a bič (dnes populismus a demagogie) – se nemůžeme divit jeho přístupu k novinám a žurnalistům jako takovým. Dal by se nazvat až überzemanovský. Moc pěkný článek o tom vyšel v Hospodářských novinách zde – Nenapíšete-li to hezky…

Vzpomeneme-li si na další Okamurův „dobrý“ nápad – totiž „trestání soudců za nespravedlivé odsouzení“ – máme tu rozjezd velmi slušné diktatury.

Nebo úsvit?

zdroje: ihned.cz, idnes.cz, novinky.cz, eurozpravy.cz

5883023-billboard-spoz

Kdo na obrázku vidí Zemana, má halucinace a měl by jít k psychiatrovi.
„Jako prezident České republiky jsem povinen být nadstranický,“ pronesl přece Zeman. Na to, že to tak nevypadá mluvčí Hradu odpověděla:
„Jedná se o formát korespondenčního lístku a z toho důvodu je zde logicky užitá poštovní známka.
Pan prezident jasně řekl, že se osobně ve volební kampani SPOZ iniciovat nebude a nečiní tak.“

Mám halucinace..

Reklamy

About pan Psax

Postproduction and IT support at Czech Television. Interested in skepticism, history, poetry, nature, literature, birdwatching, geology, postmarks, and a lot of different things... My texts do not reflect the opinion of Czech Television

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Reklamy