//
you're reading...
Nostra Societate

Obchodník s chemií za přírodu krásnější

Budoucí vláda se pomalu vynořuje z mlh, hojně se debatuje o potencionálním ministru zemědělství, financí nebo zahraničních věcí, a jak už je zvykem, životní prostředí je až na okraji pozornosti. Kvalita života občanů je na něm sice přímo závislá, ale zřejmě vzhledem k faktu, že z tohoto resortu se jen těžko získává skutečná moc či peníze (možno zaměnit), zájem o post ministra ŽP není nijak valný. Ano, dalo by se něco vytěžit ze státních lesů i Národních parků, jak nám ukázal ignorant zákonů Stráský, ale pravděpodobnost úspěchu není pravděpodobně nijak valná. (Mor na ekoteroristy .. tedy aktivisty!)
Když se mne kolega ptal, kdo že bude zřejmě ministrem ŽP, že to nemůže nikde na internetu najít, musel jsem mu dát za pravdu.
Nakonec na mne (k našemu zklamání) ale vyskočila kandidátka za hnutí ANO 2011 se jménem Richard Brabec.
Brabec? Že by příznivé jméno pro naši přírodu?

Takže kdo je vlastně Mgr. Richard Brabec?
Bývalý člen představenstva i dozorčí rady PRaK, a.s. (zamýšlená Rychlodráha Praha – letiště Ruzyně – Kladno), KR leasing, a.s. (činnost v oblasti obchodu, zprostředkování finančních transakcí a kapitálových investic, ..), a TOROL a.s. (investiční a inženýrská činnost ve stavebnictví, podnikání v oblasti nakládání s nebezpečnými odpady, ..)
statutární orgán AGROBOHEMIE a.s. (výroba a prodej chemických látek a chemických přípravků klasifikovaných jako výbušné, oxidující, extrémně hořlavé, vysoce hořlavé, vysoce toxické, toxické, karcinogenní, mutagenní, toxické pro reprodukci, nebezpečné pro životní prostředí)
místopředseda představenstva SEGAS Uni a.s., zajímavé je, že na stejné adrese sídlí Chemopetrol,
místopředseda dozorčí rady a člen představenstva Unipetrolu a.s. (vedoucí skupina v oblasti zpracování ropy a petrochemie),
člen představenstva a finanční ředitel SPOLANA a.s. (výroba a prodej chemických výrobků),
předseda dozorčí rady, místopředseda představenstva, předseda představenstva a nakonec i generální ředitel LOVOCHEMIE, a.s. (výroba minerálních hnojiv, zejména dusičnanu amonného a dusičnanu vápenatého),
člen představenstva Svazu chemického průmyslu ČR,
člen burzovní komory a generální sekretář Českomoravské komoditní burzy Kladno,
a od roku 2012 je i soukromým podnikatelem (Zprostředkování obchodu a služeb, Velkoobchod a maloobchod)

Jako politik začal v Občanském Fóru v Kladně (spoluzakládal), o rok později vstupuje do ODS. Po šesti letech, r. 1997 vystupuje, zůstává „jen“ kladenským zastupitelem. Touto dobou je i členem představenstva společností PRaK, KR leasing a TOROL.  V roce 2000 se stává členem Zastupitelstva Středočeského kraje za ÚS (Únii Svobody).  Od r. 2012 manažerem, a nyní i členem a poslancem hnutí ANO 2011.

Ve sněmovně samozřejmě nemohl dosud pracovat tak, abychom mohli dělat nějaké konkrétní závěry, zatím se účastnil jen organizačních věcí. Už ale ve sněmovně hovořil, a to o Návrhu časového harmonogramu projednávání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu (2. schůze, 4. – 6. 12. 2013),
Vládním návrhu zákona o ochraně spotřebitele (4. schůze, 10. – 19. 12. 2013)
a o Návrhu usnesení Poslanecké sněmovny k otázce prolomení limitu těžby hnědého uhlí v severních Čechách (4. schůze).
O limitech zde však vlastně nehovoří, vyjadřuje jen svou nespokojenost nad níží poplatku z těžby nerostů („v současné době je poplatek z těžby nerostů 1,5 %. Tedy poplatek z toho, co dostává stát za svůj majetek, je 1,5 %. 98,5 % zůstává těžařům.“)

Uvidíme. Brabcova profesionální minulost nenaznačuje ekologické cítění, spíše by mne nepřekvapilo ropácké ocenění, jaké se dostalo jeho předchůdcům:
– v r. 2010 Pavel Drobil (ODS), ministr životního prostředí dostal Ropáka mj. za snahu oslabit pravomoci a význam ministerstva životního prostředí
– o rok později Jan Stráský, ředitel Správy NP a CHKO Šumava mj. za diskreditaci poslání parku v očích veřejnosti
– a v roce 2012 to byl Tomáš Chalupa (ODS), ministr životního prostředí mj. za návrh zákona o Národním parku Šumava, i za nečinnost ve vymezování chráněných území NATURA 2000.

Jsem ale optimista a věřím v lepší zítřky. Tedy.. doufám.

zdroje: nasipolitici.cz, wiki, ihned.cz, rejstrik.penize.cz
Ministerstvo_životního_prostředí_ČR_Vršovice

Sídlo MŽP v Praze Vršovicích (wiki)

Reklamy

About pan Psax

Postproduction and IT support at Czech Television. Interested in skepticism, history, poetry, nature, literature, birdwatching, geology, postmarks, and a lot of different things... My texts do not reflect the opinion of Czech Television

Komentáře

One thought on “Obchodník s chemií za přírodu krásnější

  1. Bohužel MŽP není resort bez peněz a vlivu. Proto ho ODS a teď i vláda ČSSD/ANO systematicky likvidují. Kandidát ČSSD byl Špidla, připravoval se na to dlouho, hledal veřejnou podporu. Pro ANO to muselo být důležité ministerstvo ve vyjednávání, už v prosinci jsme měli z ANO informaci, že MŽP chtějí, i když ho nemají kým pořádně obsadit.

    Tak jen namátkou proč ANO: hospodaření v lesích, Nár. parcích, CHKO, poplatky za znečišťování ovzduší, regulace chemických látek REACH, peníze z OPŽP…

    Posted by Netopejr | 6.1.2014, 12.21

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

Reklamy